Rury mosiężne to jedne z najbardziej pożądanych rodzajów rur na dzisiejszym rynku. Ich główną zaletą jest to, że w porównaniu do rur z brązu i miedzi, są najbardziej elastyczne, a zarazem wytrzymałe. Mosiądz jest odporny na korozję, więc posłuży Ci przez wiele lat.
Mosiądz
Mosiądz to materiał wytwarzany ze stopu miedzi i cynku. Topi się on w temperaturze poniżej 1000 °C. Ma kolor złoty, zbliżający się do koloru miedzi. Wykorzystuje się go głównie do produkcji części transportowych oraz produktów technicznych, takich jak nakrętki oraz rury.
Rury mosiężne są bardzo często wykorzystywane w sektorze energetycznym oraz systemach inżynierii komunalnej przy instalacji wody oraz ogrzewania. Rury produkuje się również z wykorzystaniem innych metali, takich jak ołów, żelazo, glin, czy chrom.
Zastosowanie rur mosiężnych
- instalacje sanitarne,
- instalacje zaopatrywania w wodę ciepłą oraz zimną,
- systemy grzewcze,
- systemy gazowe,
- balustrady,
- produkcja mebli.
Produkcja rur mosiężnych
Głównymi metodami produkcji rur mosiężnych są tłoczenie oraz walcowanie. Są one dobrze przetwarzane pod wpływem nacisku, odlewania oraz lutowania. Produkcja rur odbywa się z dodatkiem różnych stopów. Rury M63 powstają z mosiądzu dwuskładnikowego, natomiast rury MO58 z mosiądzu z dodatkiem ołowiu.
Różnica między nimi jest całkiem spora. Te pierwsze wyróżniają się dobrą przewodnością, ponieważ zawarty w nich stop miedzi wynosi aż od 62-65%. Rury MO58 doskonale nadają się do zastosowania w warunkach zewnętrznych ze względu na zawarty w nich ołów.
Rodzaje rur mosiężnych ze względu na grubość ścian
- Cienkościenne. Wykorzystywane najczęściej do celów hydraulicznych. Znajdują zastosowanie również w produkcji lamp, balustrad, akcesoriów łazienkowych oraz armatury sanitarnej.
- Grubościenne. Wykorzystywane głównie jako pręty z otworem do obróbki.
Więcej znajdziesz tutaj: http://impressmetal.pl/rury-mosiezne.php